Premijer Grenlanda: Trump kaže da će SAD uzeti Grenland. Bit ću jasan - nećete

SJEDINJENE Države neće se domoći Grenlanda, rekao je premijer Jens-Frederik Nielsen kao odgovor na izjave Donalda Trumpa da želi preuzeti kontrolu nad tim velikim arktičkim poluautonomnim otokom.
"Predsjednik Trump rekao je da će SAD uzeti Grenland. Želim biti jasan: SAD to neće dobiti. Mi ne pripadamo nikome. Sami određujemo svoju budućnost", rekao je Nielsen. Trump je rekao NBC Newsu da je imao "potpuno" realne razgovore o aneksiji poluautonomnog danskog teritorija. "Uzet ćemo Grenland. Sto posto", rekao je Trump.
Tijekom posjeta vojnoj bazi na sjeveru Grenlanda u petak, američki potpredsjednik JD Vance optužio je Dansku da nije radila dobar posao u pružanju sigurnosti otoku te je dao do znanja da bi Sjedinjene Države bolje štitile ovaj strateški smješten otok. Pozvao je narod Grenlanda da se odvoji od Danske kako bi se omogućio "razgovor" između SAD-a i otoka o potencijalnom preuzimanju.
Novinarima je nakon toga rekao da ne sugerira promjenu službene politike administracije. Umjesto toga, naglasio je da Trump vjeruje kako vojna sila neće biti potrebna za američko preuzimanje Grenlanda. "Ne mislimo da će vojna sila ikad biti potrebna", rekao je Vance u bazi Pituffik.
Trump: Nikad ne isključujem vojnu silu
Na pitanje o tim komentarima tijekom intervjua za NBC, Trump je ponovio svoju predanost ideji da SAD preuzme kontrolu nad otokom, ali i dodao da postoji "dobra mogućnost" da se to postigne bez vojne intervencije.
"Ne, nikad ne isključujem vojnu silu. Ali mislim da postoji dobra šansa da to učinimo bez nje", rekao je Trump. "Imamo obvezu štititi svijet. Ovo se tiče svjetskog mira i međunarodne sigurnosti. I dok sam predsjednik, to je moja odgovornost. Ne, ne isključujem ništa."
Burne reakcije nakon Vanceovog posjeta
Posjet Vancea i drugih dužnosnika Trumpove administracije, uključujući njegovu suprugu Ushu Vance, zamijenio je višednevno putovanje koje je druga dama planirala bez njega. Izvorni plan otkazan je nakon što je bivši grenlandski premijer taj posjet nazvao "izrazito agresivnim" i "provokacijom", a grenlandska vlada priopćila da američko izaslanstvo nije pozvano u službeni obilazak otoka.
Potpredsjednik, zajedno s Trumpovim savjetnikom za nacionalnu sigurnost Michaelom Waltzom i ministrom energetike Chrisom Wrightom, umjesto toga posjetio je američku vojnu bazu na Grenlandu.
U svojim izjavama, Vance je optužio Dansku da je "premalo ulagala" u sigurnost Grenlanda. "Naša poruka Danskoj je vrlo jednostavna: niste učinili dovoljno za narod Grenlanda", rekao je. "To se mora promijeniti. A budući da se nije promijenilo, zato je politika predsjednika Trumpa prema Grenlandu upravo ovakva."
Na te je izjave reagirao danski ministar vanjskih poslova Lars Løkke Rasmussen, poručivši na društvenoj mreži X da Danska može prihvatiti kritiku, ali ne i ton kojim se koristi Trumpova administracija. "Ne razgovara se tako s bliskim saveznicima", rekao je Rasmussen, pozvavši SAD da surađuje s Danskom na jačanju vojne prisutnosti u Grenlandu.
Iako je Danska članica NATO-a, a većina stanovnika Grenlanda protivi se pripajanju Sjedinjenim Državama, američki predsjednik i dalje ustraje. "Grenland nam je izuzetno važan za međunarodnu sigurnost. Moramo imati Grenland", rekao je Trump u petak u Bijeloj kući.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati